SERIÁL: Po stopách původu minerálních kamenů – Křišťál (díl 2.)

VZNIK KŘIŠŤÁLU

Křišťál, přírodní drahokam, vznikající vyvřením magmatu. Nejčastěji se vyskytuje ve formě shluků krystalů. Existují ale také jeho vzácnější formy, například žezlový křišťál, který vzniká díky omezenému prostoru k růstu. Krystal tak získá dlouhý tvar a vypadá skutečně jako žezlo. Může také získat různé příměsi v podobě jiných minerálů – tzv. fantomy. Uvnitř průhledného krystalu křišťálu se tak může objevit krystal jiného drahého kamene.

ÚDAJNÉ ÚČINKY KŘIŠŤÁLU

Křišťál je od pradávna symbolem čistoty a světla. Věřilo se, že se jedná o zkamenělý led, z čehož také pochází jeho název – z řeckého Krustallos (led). Dokáže uvolňovat i pohlcovat energii a uvádět ji tak do harmonické rovnováhy. Je účinným zesilovačem účinku ostatních drahých kamenů a je proto vhodné jej s nimi kombinovat. Bude vás ochraňovat před vším zlým, dodá vám sílu a vnitřní klid. Posiluje také duchovní schopnosti a vnímání veškerého bytí. Proto se používá pro magické účely, podporu jasnozřivosti a meditace.

V léčitelství se věří, že dokáže eliminovat vliv elektromagnetického záření pocházejícího například z mobilních telefonů, počítačů apod. Ulevuje od bolesti všeho původu a posiluje obranyschopnost organismu. Pomáhá odstraňovat fyzické, duševní i energetické bloky v těle.

HISTORICKÉ VYUŽITÍ

Již v neolitu se křišťál používal pro výrobu zbraní a v pozdějších dobách byl považován za luxusní zboží, ze kterého se vyráběly především číše a džbány, ale také královská jablka a různé ochranné talismany. Věřilo se, že má silnou léčivou a ochrannou moc. Traduje se, že císař Nero svoji moc ztratil ve chvíli, kdy v hněvu rozbil své křišťálové číše.

VHODNÝ PRO ZNAMENÍ

Lev, Vodnář, Blíženci

TOP NÁRAMKY S KŘIŠŤÁLEM

DÁMSKÝ NÁRAMEK Z MINERÁLU KŘIŠŤÁL

DÁMSKÝ SWAROVSKI NÁRAMEK Z MINERÁLŮ KŘIŠTÁL, OPALIT A RŮŽENÍN

DÁMSKÝ SWAROVSKI NÁRAMEK Z MINERÁLU KŘIŠŤÁL

NÁRAMKY PRO DVA Z MINERÁLŮ KŘIŠŤÁL A ČERNÝ ONYX S ELEMENTY SWAROVSKI