Jak se starat o náramky

 

Jak správně pečovat o náramky z minerálních kamenů

Každý minerální kámen má specifické vlastnosti a vyzařuje jiný druh energie, díky které dokáže ovlivňovat své okolí. Aby si tyto přírodní skvosty své schopnosti zachovaly, je potřeba o ně vhodně pečovat. Existuje několik způsobů, jak kameny správně čistit a následně nabíjet novou energií. Nejlepším způsobem je využití přírodních sil, tedy čištění vodou, zemí, vzduchem či ohněm. Nabíjet je poté můžete na slunci, při svitu měsíce, pomocí zahrabání do země či za přítomnosti dalších kamenů.

Kámen by se měl čistit vždy, pokud jsme jej nosili déle než měsíc, nebo byl energeticky vytížen. Například když byl spolu s námi delší dobu vystaven negativní energii, nebo nějakému náročnému období. Pokud jej delší dobu nebudeme čistit, může se stát že se kámen zakalí, stane se jakoby lepkavým, popraská, nebo se dokonce rozpadne.

 

 Čištění kamene

Základním čistícím procesem, který je vhodný pro většinu drahých kamenů, je opláchnutí proudem čisté vody po dobu několika minut. Pro silnější účinek doporučujeme kameny očistit v proudu čistého vodního pramene v přírodě.

Další vhodnou technikou je uložení na 24 hodin do solného roztoku (cca 4g mořské nebo nejodidované a nefluorizované soli na 100ml vody). Následně je nutné kámen opláchnout čistou vodou a důkladně osušit bavlněnou tkaninou. Tato technika ale není vhodná pro kameny jako je na příklad malachit, lapis lazuli a opalit.

 

 Nabíjení kamene

Nejpřirozenějším zdrojem nabíjení je sluneční nebo měsíční světlo. Kámen položíme nejlépe na bílý papír a necháme jej nabíjet na přímém či nepřímém slunečním nebo měsíčním záření. Způsob volíme podle citlivosti kamene, stručně se vhodnost rozděluje zhruba takto:

Přímé sluneční záření: achát, býčí oko, hematit, jaspis, křišťál, láva, onyx, tygří oko.

Nepřímé sluneční záření, nebo svit měsíce: amazonit, ametyst, akvamarín, korál, lapis lazuli, magnezit/bílý howlit, malachit, měsíční kámen, opalit, rodonit, růženín.

 

Základní doporučení:

  • při čištění náramků nepoužívejte žádnou chemii
  • omezte kontakt s kosmetikou a agresivním potem (náramek omyjte a osušte)
  • nevystavujte náramek (krom jeho čištění) zbytečně dlouhodobému vlhku
  • pokud se věnujete nějaké manuální práci nebo sportu, zvažte možná rizika podření nebo přetržení náramku
  • náramek by měla ideálně nosit jen jedna osoba, kvůli možnému předávání nežádoucí energie

 

Doporučení podle jednotlivých druhů kamenů:

Achát
Čistit jej lze pod proudem čisté vody, důkladnější čištění provádíme v solném roztoku. Nemá rád po delší dobu silné slunce, proto jej vystavujeme rannímu a večernímu slunci, nebo měsíčnímu svitu.

Akvamarín
Akvamarín patří mezi minerální kameny, které na přímém slunečním záření mohou ztrácet svoji barvu. Proto je ideální nabíjet je na nepřímém slunci, nebo jen s pomocí křišťálu. Pokud chceme nabíjet pomocí křišťálu, je ideální na něj akvamarín položit. Sám ale musí být dobře vyčištěn.

Amazonit
Je citlivější na změny teplot, proto je vhodné nevystavovat ho při nabíjení přímému slunci a čistit jej vždy pod proudem vlažné vody.

Ametyst
Tento krásně fialový kámen nevystavujte dlouhou dobu přímému slunci, protože tak barvu ztrácí a bledne. Je tedy vhodné jej nabíjet pouze ve stínu nebo za pomoci křišťálu. Čistíme pomocí vlažné vody.

Býčí oko
Jedná se o minerál, který není citlivý na slunce, proto jej můžeme nechat nabíjet na přímém svitu neomezeně dlouho. Pro očistu postačí čistá voda.

Hematit
Čištění provádíme buď pouze vodou, nebo za použití soli či solného roztoku. Vyhovuje mu nabíjení na slunci nebo prostřednictvím čistého ametystu.

Jaspis
Jedná se o odolný kámen, který můžeme neomezeně dlouho nabíjet na přímém slunci. Čistíme jej v proudu vody, nebo v misce. Klidně za použití solí.

Korály
Jejich čištění je nejvhodnější v jejich přirozeném prostředí, tedy vodě s mořskou solí. Jsou ale citlivější na sluneční svit, proto je vhodné je nabíjet ve stín.

Křišťál
Jedná se o silný a odolný kámen. Je možné jej nabíjet na přímém slunci neomezeně dlouho, pozor však na nebezpečí požáru! Může totiž díky své čistotě působit jako čočka a propálit prostor pod sebou. Je možné je čistit v proudu vody, nebo solném roztoku. Sám také dokáže účinné čistit ostatní minerály.

Lapis lazuli
Lapis je vhodné čistit pouze v proudu studené vody, nedoporučuje se používat soli. Nabíjení provádíme za měsíčního svitu, nebo s pomocí křišťálu.

Láva
Lávové kameny jsou díky svému původu velice odolné, proto je možné je čistit ve vodě, soli a velké kusy kamenů dokonce i vložením do ohně. Nabíjet se mohou na příklad na přímém slunečním svitu, či za použití křišťálu nebo ametystu.

Magnezit / Bílý Howlit
Čistíme pod proudem vlažné vody a pro jeho vysokou citlivost na teplotu a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.

Malachit
Je citlivý na účinky potu a kosmetiky, proto je potřeba jej čistit častěji, aby neztratil svoji krásu. Čistíme proudem čisté vody a důkladně jej osušíme. Nabíjíme jej na slunečním světle.

Onyx
Onyx má opravdu rád energii ze slunce, proto jej na něm můžeme ponechat často a co nejdéle. Čistíme jej v proudu vody, nebo misce s vodou.

Opalit
Opalit je synteticky vyrobený minerál, má ale vlastnosti drahého kamene. Patří mezi křehčí kameny a je citlivější na vysoké teploty. Při čištění používáme proud čisté vody a nabíjení provádíme na nepřímém slunci.

Rodonit
Pokud jsme jej použili při těžkých chorobách, provedeme důkladnou očistu za použití vlažné vody. Vždy jej nabíjíme na nepřímém slunci. Je vhodné jej uchovávat spolu s křišťálem.

Růženín
Na přímém slunci může ztrácet svoji barvu, proto jej nabíjíme na nepřímém slunci po delší dobu. Pokud jej dlouhodobě nosíme, je vhodné jej čistit častěji. Jako u většiny kamenů postačí proud vlažné vody.  

Tygří oko
Čištění provádíme většinou pouze vodou. Tygří oko velice dobře snáší přímé slunce, proto jej na něm můžeme nechat delší dobu.